Ümit Uysal, 1970 yılında öğretmen babasının görev yaptığı Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde doğdu.

Çocukluk yıllarından itibaren memleketi Antalya’da yetişen Uysal, 12 Eylül 1980 askeri darbesinde Antalya Lisesi Pansiyonu’nun kapatılmasıyla ortaokul ve liseyi İzmir’de devlet parasız yatılı olarak tamamladı. 1991’de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.
Üniversite yıllarında, edebiyat dergileri için öyküler yazdı. Sinema ve tiyatroyla ilgilendi.

Baba ocağı Antalya’da 1991 yılında avukatlığa başlayan Uysal, 9 Eylül 1992’de yeniden açılan Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) katıldı.
Kurucu İl meclisinde görev aldı, il yönetim kurulu üyeliği, gençlik kolları başkanlığı görevlerinde bulundu. 2001 yılında, henüz 31 yaşındayken İl Başkanı seçildi.
CHP, Antalya’da, Ümit Uysal’ın il başkanlığında girdiği 2002 genel seçimlerinde 13 milletvekilliğinden 8’ini kazandı. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Muratpaşa Belediye Başkan adayı gösterildi. ‘Komşularım’ diye seslendiği Muratpaşalıların tercihiyle belediye başkanı oldu.

Çeşitli projeleri birçok ulusal ve uluslararası ödül alan Uysal, başarılı çalışmalarının ardından 31 Mart 2019 yerel seçimlerde tekrar aday gösterildi. Muratpaşa için yüzde 65 rekor oyla yeniden seçildi.
Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEMSEN) Yönetim Kurulu Üyesi de olan Uysal evli ve iki çocuk babasıdır.
İyi derecede İngilizce bilen Ümit Uysal’ın “Lavinya’nın Aşkla İmtihanı” isimli yayımlanmış öykü kitabı bulunmaktadır.

Yerel yönetimler; 
demokrasinin yeşerdiği,  kent geleceğinin kurgulandığı,  insan yaşam standartının yükseltilmesi için çalışan en önemli yapıdır.  Yerel yönetimlerde; hizmet üretiminin verimli hale getirilmesi ve kentin her noktasına  eşit oranda sunulmasının temel koşulu; kurumsal sağlıklı yapılanma ve doğru  planlamadır. Hizmetleri hızlı, etkin, yeterli oranda, zamanında, özkaynaklarını verimli kullanarak  sunan, 
toplumsal ve kentsel gelişmeleri doğru analiz edip gereksinimleri anında karşılayan, katılımcı, şeffaf, öz denetime olanak tanıyan,  her anlamda kendisini sürekli yenileyip, geliştiren, gelecekte yaşanması olası sorunlara karşı çözüm politikaları üreten,  yönetim erkini sadece ve sadece kamu yararı için kullanan, kentin geleceğini, Muratpaşa yaşayanlarının beklentileri ve doğru kent-hizmet  planlaması ile halkla birlikte kurgulayan, stratejik yönetim anlayışına sahip Muratpaşa Belediyesi ana hedefimizdir.  Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hiç şüphesiz ki dünyanın en güzel  yeridir’ dediği Antalyamız’ın en güzel ilçesi Muratpaşa’yı 56 mahallesi ve yaşayanları  ile birlikte sadece ülkemizin değil dünyanın sayılı, imrenilen yaşam alanları arasında  ilk sıralara taşıyacağız. 
İlçemiz Muratpaşa’yı; siz değerli yurttaşlarımızın görüş, öneri ve fikirlerini alarak ‘Birlikte Yöneteceğiz’
 
Sevgilerimle…
 
Muratpaşa Belediye Başkanı
Av. Ümit UYSAL

Hep Birlikte Daha İleri

Güç birliğiyle, el birliğiyle, oy birliğiyle…

Ümit Uysal© 2024, Tüm hakları saklıdır.