BELEDİYECİLİĞİMİZİN FELSEFİ TEMELİ

BELEDİYECİLİĞİMİZİN FELSEFİ TEMELİ

Düşünce çizgisi olarak,

Dünya tarihinde Tales, Demokritos, Gandhi, Bernstein, Brant, Palme ne ise,

Anadolu tarihinde Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bayram Veli, Şeyh Bedrettin, Hacı Bektaş Veli, Atatürk ve Ecevit odur.

Hepsinin ortak yönü bütün insanların eşit haklara sahip olmaları gerektiğine olan inançlarıdır.

Bütün insanları sevmek, inancı, kültürü, cinsiyeti, etnisitesi, yaşam şekli ne olursa olsun herkesi olduğu gibi kabullenmek, eşit haklara sahip kılmak, demokratik, ekonomik, sosyal olanakları  mümkün olduğunca eşit paylaşmak sosyal demokrasinin ve evrensel hümanizmin gerekleridir.

Sevgi, saygı, birlik, kardeşlik, birey olabilme, şahsiyet geliştirebilme, erme, tekemmül etme, bilim, sanat, spor bu aklıselim düşünce çizgisi tarafından önemsenegelmiştir. Ekonomik ve sosyal dengesizlikleri en aza indirebilmek, komşusu açken tok yatmamak, yaratılanı yaratandan ötürü sevmek, eline beline diline sahip olmak, bir olmak iri olmak diri olmak, kim olursan ol gel diyebilmek bu çizginin hasletleridir.

Bu düşünme ve yaşama şekli modern dünyada insan haklarını ve hukuk kurallarının üstünlüğünü kabul eden, aynı zamanda ekonomik kaynakların adil paylaşımını esas alan bir noktaya evrilmiştir.

Muratpaşa’da  sergilediğimiz belediyeciliği anlamakta zorlanan arkadaşlar uygulamalarımıza bu açıdan bakarlarsa neden ve nasıl hareket ettiğimizi daha kolay kavrarlar.

Çabalarımızda ‘insan’ merkezdir. Suç teşkil etmemek kaydıyla insanların bütün tercihlerine saygı gösterilmekte, bütün istekleri karşılanmaya çalışılmaktadır. İnsanlar yargılanmamakta ve insanlara tepeden bakılmamaktadır. Toplumun tasada ve kıvançta birliğini beraberliğini pekiştiren  bütün özel günler kutlanmaktadır. Ortak aklı geliştirici bir etkinlik olarak sivil toplum faaliyetleri desteklenmektedir. Okul, ibadethane, sağlık ocağı gibi kamusal ortak kullanım alanları önemsenmektedir. Yol, kaldırım, park temizlik gibi, medeni yaşam koşullarını sağlayan  belediyecilik faaliyetleri önemsenmektedir. Sanatsal ve sportif çabalar yoğun olduğu gibi, sosyal açıdan pozitif ayrımcılığa muhtaç bütün gruplara hizmet edilmektedir. Hiç kimsenin kendisini ‘öteki’ hissetmemesi, altta kalanın canının çıkmaması, kent kimliğinin ve kent kültürünün gelişmesi önemlidir. Sağlıklı çevre, demokratik katılım, temiz şeffaf ve etkin yönetim vazgeçilmezdir.

Uygulamalarımızı dar siyasi kalıplar içinde yorumlamaya çalışan dostlar kendilerini yormasınlar. Yaklaşımlarımız derin kökler taşır. Etki alanımızda, insanlık değerlerini ve yaşam koşullarını daha iyiye ve daha güzele taşıma konusunda iflah olmaz bir tutkumuz ve heyecanımız vardır. Bu tutku ve heyecan paylaşıldıkça gözle görülür şekilde büyümektedir. Sevgilerimle…

Av. Ümit Uysal, 2015 Antalya

Paylaşın...

Facebook ile paylaşGoogle Plus ile paylaşTwitter ile paylaş
DMC Firewall is a Joomla Security extension!