BELEDİYECİLİKTE DOSTOYEVSKİ'Yİ SEVMEK

     Dostoyevski romanlarında zaman durgun akar. Anlatımın derinliği, insanı sarhoş eder. Mekânlar hızlı değişmez. Hazmede hazmede edebi lezzetin, düşünce yoğunluğunun, karakter canlılığının ve detayların tadına varırsınız. Günümüzün popüler yazarı Dan Brown romanlarında ise durum çok farklıdır. Mekândan mekâna, zamandan zamana koşarsınız. Saatte 17.000 km hızla giden uçağa binersiniz, bir atom parçacığının gökyüzünde patladığını görürsünüz.

Fast food bir edebi tüketim içerisindesinizdir. Dan Brown; günümüz insanının hızlı ve ihtiraslı yaşantısına ayna tutmaya çalışıyor. Ve bunu çok iyi başarıyor. Oysa; Dostyevski okumak Akdeniz’e bakarak, hiç acele etmeden lagos balığı yemek gibidir.

Belediye başkan adaylığımda ve seçildikten sonra bana hep aynı soruyu sordular. “Flaş bir projen var mı? Büyük projen var mı?” Bende hep aynı cevapları verdim. Flash projem: İnsan. Muratpaşa’da toplam yaşam kalitesini yükseltmek. Pek anlamadılar. Muhtemelen benden Antalya’nın her yerinden görülebilen bir kule ya da Karaalioğlu’ndan Bahçeli’ye bir köprü bekliyorlardı. Yüzüme soru işaretleriyle baktılar.  Demek istediğim şuydu; Binaların Akdeniz renklerine boyandığı bir Muratpaşa. Herkese yetecek kadar kreşi olan, meslek edindirme faaliyeti yürütülen, sanat ve spor eğitiminin tabana yayıldığı bir Muratpaşa. Mahallelerinde herkesin faydalanacağı spor salonları ve yüzme havuzları bulunan kentli olmayı hisseden ve yaşayan bir Muratpaşa. Festivallerin ve kültürel faaliyetlerin 12 ay akıp gittiği bir Muratpaşa. Fast food beslenmek yerine lezzetli yemeğinin tadını çıkaran, lokmasını uzun uzun çiğneyen Muratpaşalılar.

Dan Brown da okuyan ama gerçek aşkı Dostoyevski olan bir Muratpaşa. İşte benim vizyonum bu.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit UYSAL,  Antalya 2014 

Paylaşın...

Facebook ile paylaşGoogle Plus ile paylaşTwitter ile paylaş
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd